Pałac w Drzonowie

Mijają dwa stulecia od momentu posadowienia na tzw. „surowym korzeniu” klasycystycznego pałacu w Drzonowie. Ze względu na brak materiałów źródłowych co do konkretnej daty jego budowy, przyjęto powszechnie rok 1816 jako rok zakończenia budowy tej drzonowskiej siedziby trzech niemieckich rodów ziemiańskich. Taka data widnieje na tympanonie północnej elewacji pałacu i to ona wyznacza początek jego historii.

Register to read more...

Pomniki ku czci poległych - tłumaczenie tekstu autorstwa okręgowego budowniczego z 1924 r.

Temat pomników stawianych dla upamiętnienia poległych w I wojnie światowej w powiecie zielonogórskim stał się w ostatnim czasie obiektem prowadzonych przez nasze Towarzystwo i przyjaciół badań terenowych. Ich efekty publikujemy w zakładce pomniki wojenne. W trakcie poszukiwań materiałów natrafiliśmy na bardzo ciekawy, źródłowy tekst autorstwa okręgowego budowniczego z Zielonej Góry, opublikowany w Grünberger Hauskalender: Heimatkalender auf das Jahr 1924 für die Kreise Grünberg und Freystadt, s. 85-94.. Artykuł zawiera wiele cennych informacji, przybliża czytelnikom ideę powstania pomników i ich formy, wygląd oraz ceremoniał odsłaniania. Trudu przetłumaczenia artykułu podjęła się Agnieszka Czarnecka. Zachęcamy do lektury.

Register to read more...

Bitwa pod Verdun luty-grudzień 1916 r.

Mija setna rocznica rozpoczęcia jednej z najdłuższych i jednej z najkrwawszych bitew w dziejach ludzkości. Dziesięciomiesięczne bezpardonowe zmagania francusko-niemieckie pochłonęły 650-750 tys. zabitych, zaginionych i rannych.

Register to read more...

Dwusetna rocznica bitwy pod Waterloo

„La Garde meurt, mais ne se rend pas!”
generał Pierre Cambronne

Wiosną 1814 r. Napoleon Bonaparte zmuszony został przez siły koalicji do abdykacji i wyjazdu na wygnanie na wyspę Elbę. W Wersalu zwycięzcy rozpoczęli negocjacje, które miały na następne sto lat ustalić nowy porządek w Europie.

Rok później „mały kapral” wrócił jednak do Paryża siejąc popłoch i jednocześnie mobilizując europejskie trony do energicznego działania w myśl łacińskiej maksymy: „Lucyfer (Napoleon) ante portas!”

Register to read more...